Wolfgang Amadeus Mozart; Josef Mysliveček: Decade

Kód: 159D
Akce
223 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Program profilového CD sopranistky Simony Houda-Šaturové je zasvěcen operní tvorbě dvou hudebních géniů klasicismu Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta, která přináší vzrušující pohled na vývoj jejich kompozičního umění během desetiletí 1771 - 1781.

Myslivečkova karnevalová opera Il Gran Tamerlano patří k vrcholům prvního období jeho operní tvorby. Árie sultánovy dcery Asterie „Sento nell alma mia“ - je árií, ve které Asteria vyjadřuje svoji nenávist vůči Tamerlanovi. Jako většina Myslivečkových árií klade na interpreta nesmírné technické nároky. Opera Artaserse byla poprvé provedena v neapolském divadle Teatro San Carlo. Vyhrocenou konfliktní situaci, která se odehrává mezi čtyřmi hlavními postavami Mandane, Artaxerxem, Arbakem a Artabanem, vyjadřuje Mysliveček brilantním způsobem dramaticky členěným vokálním kvartetem „Deh! Respirar lasciatemi...“.  Myslivečkova opera Medonte, re di Epiro byla poprvé provedena v římském divadle Teatro Argentina. Dramatickým vrcholem této opery je doprovázený recitativ a árie Seléné „Dove, ahi dove son io?.

Premiéra Mozartovy opery Lucio Silla se konala v divadle Teatro Regio Ducal. Árii „Se il crudel periglio“ zpívá hlavní ženská hrdinka Giunie sužována smrtelným strachem o život svého snoubence Cecilia. Tato árie patří do kategorie „aria di bravura“, tedy extrémně virtuózních árií. „Geme la tortorella“ patří mezi nejzajímavější a nejemotivnější árie Mozartovy opery La finta giardiniera. Dokonale vedená aristokraticky elegantní vokální linka se vznáší vysoko nad křišťálově průzračným doprovodem smyčcového ansámblu houslí s dusítky, pizzicaty viol, violoncell a kontrabasů. Jen pár dnů před Myslivečkovou smrtí uvedl Mozart operu Idomeneo. Ve druhém jednání opery se Ilia v árii „Se il padre perdei“ snaží uvést na pravou míru svůj vztah k Idomeneovi. Hudba je plná překvapivých harmonických postupů, zvukomalebných ploch a kontrastů, jež odpovídají rozervanosti všech zúčastněných postav.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 159
Rok vydání: 2014
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/wolfgang-amadeus-mozart--josef-myslivecek--decade/~en:https://521423.myshoptet.com/en/wolfgang-amadeus-mozart--josef-myslivecek--decade/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: