Petr Eben: Music for Harp

Kód: 139
230 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
25.4.2024
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z historických pramenů se dovídáme, že po premiéře Mozartova Dona Giovanniho pražští pouliční harfeníci přehrávali slavný menuet z této opery v hospůdkách a na nárožích. Když se Eben rozhodl komponovat skladbu Risonanza pro harfu, měl na mysli právě tuto jedinečnou rezonanci mezi skladatelem a prostým lidem. Cyklus Písně k loutně ,stejně jako „Šestero piesní milostných“ je inspirován středověkou a renesanční milostnou poezií v původních jazycích. Jejich atmosféra evokuje představu středověkého truvéra, který s loutnou zpívá pod arkýřem své vyvolené. Na tomto CD však zazní místo kytarového či loutnového doprovodu harfa, která dodává písním plnější zvuk.

Zobcová flétna, jejíž obliba v posledních desetiletích stále vzrůstá, je jistě jedním z nejvhodnějších hudebních nástrojů, který mohou i děti útlého věku dobře zvládnout a získat tak první hlubší vztah k hudebnímu umění. Eben vytvořil pro své tři syny cyklus krátkých skladbiček. Německá harfistka Katharina Handstedt upravila tento cyklus pro zobcovou flétnu a harfu. Na tomto CD zaznějí duettina v podání nejen sopránové a altové zobcové flétny, ale také piccoly a příčné flétny. Šestero piesní milostných je cyklus, psaný v roce 1951 na středověké texty v původních jazycích, chce vyjádřit univerzálnost lásky, která nezná času ani hranic, a které žádná řeč není cizí. Různé jazyky dávají autorovi možnost písně kontrastně odlišit a typizovat tak mentalitu jednotlivých národů.

„Ordo modalis“ obsahuje řadu stylizovaných tanců tak, jak je známe ve starých barokních suitách. Soudobá hudební řeč bývá pro interpreta harfové skladby velmi náročná, neboť neustálé chromatické výměny, typické pro soudobou hudbu, nutí harfistu k častým výměnám pedálu. Tento reprodukční problém Eben vyřešil tak, že každé větě položil za základ odlišný sedmitónový modus, jejž si interpret předem připraví a pak se již po celou větu nemusí pedálů dotknout a tím je dosaženo plnějšího zvuku harfy. Cyklus Řecký slovník byl původně zkomponován jako hudební doprovod k večeru Homérovy Iliady. Do recitace vstupovaly jednotlivé sbory, psané vždy na jedno, nejvýše dvě slova. Cyklus má být opravdovým, netradičním slovníkem, který překládá neznámý výraz, nikoli do mateřského jazyka, ale do řeči hudby.

Doplňkové parametry

Kategorie: Hudba
Hmotnost: 0.13 kg
Nosič: CD
Katalogové číslo: 139
Rok vydání: 1999
Digitální verze: cs:https://521423.myshoptet.com/petr-eben--music-for-harp-digitalni-produkt/~en:https://521423.myshoptet.com/en/petr-eben--music-for-harp-digitalni-produkt/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: