Johann Sebastian Bach: Sonatas for violin

Kód: 143D
Akce
207 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Šest houslových sonát na naší nahrávce netvoří žádný plánovaný celek. Tři sonáty jsou psány pro sólové housle s doprovodem generálbasu a tři jsou již zmíněné triové sonáty s obligátním cembalem. Autorství J. S. Bacha je v několika případech sporné nebo jen částečné. Sonáta g moll BWV 1020 je pravděpodobně dílem Carla Philippa Emanuela Bacha a byla původně komponována pro koncertantní cembalo a flétnu. Opis v berlínské Státní knihovně však jako melodický nástroj jednoznačně uvádí housle. Máme tedy možnost tuto sonátu vyslechnout v dnes zřídka uváděné, nicméně původní úpravě z poloviny 18. stol. Stejně i sonáta ES dur BWV 1031 je původně flétnovou sonátou a jejím autorem je zřejmě také C. Ph. E. Bach.

Sonáta G dur pro housle a basso continuo BWV 1021 je odborníky uznávána jako autentická skladba J. S. Bacha. Její kuriózní úpravou je však další sonáta – F dur pro koncertantní cembalo a housle BWV 1022. Obě skladby mají společnou basovou linku a harmonickou strukturu. Zatímco v sonátě BWV 1021 je jen jeden melodický hlas, v sonátě BWV 1022 jsou melodické hlasy dva, přičemž motivy a témata obou sonát spolu nesouvisí. Triová verze je jakousi novou variací na zadaný bas. Zarážející je přesvědčivost melodických imitací ve druhé větě a zvláště polyfonní závěrečná věta. Sonáta e moll BWV 1023 existuje pouze v jednom opise, který se nachází v drážďanské dvorní knihovně, kde je označena jako „Violino solo del. sgn Bach“. O pravost sonáty c moll BWV 1024 pro housle a basso continuo vedli němečtí muzikologové dlouholeté spory. Efektní vstupní preludium s enharmonickými záměnami vzdáleně připomíná varhanní Fantazii g moll BWV 542, druhá věta je vlastně houslovým koncertem s jasným odlišením sóla a tutti. Závěrečná část je rondem francouzského barokního typu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 143
Rok vydání: 2003
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/johann-sebastian-bach--sonatas-for-violin/~en:https://521423.myshoptet.com/en/johann-sebastian-bach--sonatas-for-violin/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: