Jan Josef Ignác Brentner: Sacred Works

Kód: 144D
Akce
270 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vydání skladeb tiskem bylo vždy jedním z měřítek skladatelovy úspěšnosti a zpravidla představovalo i významný předpoklad pro šíření a popularitu dotyčného díla. Jedním z nejúspěšnějších domácích skladatelů první poloviny 18. století byl v tomto směru Jan Josef Ignác Brentner, jemuž vyšly čtyři sbírky skladeb. Jako první vyšla roku 1716 sbírka duchovních árií Harmonica duodecatometria eclesiastica op. 1. Ve dvanácti áriích komponovaných na latinské texty neznámého autora prokázal Brentner důkladnou znalost italského kompozičního stylu i značnou melodickou invenci a zaujímá tak přední místo mezi domácími autory, kteří se v té době věnovali komponování duchovní hudby tohoto druhu. K nejpůsobivějším skladbám sbírky patří desátá árie Desidero te s pozoruhodným virtuózním partem sólových houslí.

Offerioria solenniora op. 2 vydaná roku 1717 věnoval skladatel opatovi premonstrátského kláštera v Teplé Raymundu Wilfertovi. Jedná se o šest skladeb pro sbor s doprovodem dvou houslí a basu. Skladatel se evidentně snažil o různorodost sbírky a dovedně použil při kompozici jednotlivých ofertorií rozdílných stylů. Třetí Brentnerova tištěná sbírka s titulem Laudes matutinae se nedochovala a dlouho byla považována za ztracenou i sbírka instrumentálních skladeb Horae pomeridianae op. 4 z roku 1720, která je vůbec první v Praze tištěnou komorní hudbou a představuje vzácný doklad skladatelovy instrumentální tvorby. Mezi Brentnerovými skladbami dochovanými v rukopisech převažuje duchovní hudba. Pozornost si zaslouží již zmíněná moteta za zemřelé zkomponovaná pro duchovní bratrstvo Smrtelné úzkosti Páně při malostranské jezuitské koleji.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 144
Rok vydání: 2003
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/jan-josef-ignac-brentner--sacred-works/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jan-josef-ignac-brentner--sacred-works/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: