Jan Dismas Zelenka: Psalmi Vespertini III.

Kód: 164D
Akce
223 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mezi polovinou roku 1725 a prosincem 1728 složil Jan Dismas Zelenka tři cykly celkem 33 žalmů a Magnificat určených pro nešpory. Každý z těchto cyklů zahajuje zhudebněný žalm Dixit Dominus, na nějž posléze navazuje jedna či více žalmových sekvencí tak, že jsou pokryty téměř všechny nešpory v průběhu liturgického roku. V roce 1726 Zelenka započal se zapisováním těchto zhudebněných žalmů do svého osobního inventáře duchovní hudby (Inventarium rerum musicarum Ecclesiae servientium), který založil 17. ledna téhož roku. Tyto záznamy potvrzují, že Zelenka svých 33 nešporních skladeb koncipoval ve třech cyklech a zkomponoval je pro drážďanský katolický dvůr, konkrétně pro královskou kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici. Na základě těchto informací můžeme usoudit, že se jednalo o dobře promyšlený záměr.

Svůj soubor 33 zhudebněných žalmů Zelenka v inventáři označil jako „nešporní žalmy pro celý rok“. Jeho záznamy překvapivě nezačínají nejranějšími kompozicemi z roku 1725, ale těmi z druhého nešporního cyklu, který Zelenka začal skládat v roce 1726. A třetím cyklem, který můžeme slyšet na tomto CD, jeho Psalmi Vespertini končí. Tento třetí, poslední cyklus Zelenkových Psalmi Vespertini totius anni... tvořilo původně patnáct skladeb. Dnes je šest děl nezvěstných, stejně jako zhudebnění žalmu Beatus vir. Již kolem roku 1784, kdy byla kolekce liturgické hudby z drážďanského dvorního chrámu (Hofkirche) katalogizována, byla k těmto dnes nezvěstným hudebninám připsána poznámka, že chybějí. Třetí a poslední část Zelenkových Psalmi Vespertini totius anni... tak utrpěla velké ztráty, které zredukovaly tento cyklus na jedno Confitebor tibi, Domine, jedno Laudate Dominum a skupinu žalmů, které jsou požadovány jako závěrečná čísla při zvláštních příležitostech a je možné je slyšet v rámci liturgického roku jen zřídka.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 164
Rok vydání: 2018
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/jan-dismas-zelenka--psalmi-vespertini-iii/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jan-dismas-zelenka--psalmi-vespertini-iii/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: