Jan Dismas Zelenka: Psalmi Vespertini I.

Kód: 161D
Akce
223 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Třiatřicet nešporních kompozic psal Zelenka v průběhu tří let pro drážďanskou katolickou královskou kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici. Bezpochyby šlo o dobře uvážený a promyšlený plán. Obvyklá pětice žalmů pro Vesperae de Confessore obsahuje – Dixit Dominus (109), Confitebor tibi Domine (110), Beatus vir (111), Laudate pueri (112), Laudate Dominum (116) a Magnificat. Podle datací v partiturách vzniklo nejméně pět ze sedmi rozsáhlých kompozic Zelenkova prvního nešporního cyklu za méně než tři měsíce během posledního čtvrtletí roku 1725. Do svého prvního cyklu žalmů přidal Zelenka starší De profundis ZWV 50 v revidované verzi. Původní podoba vznikla roku 1724 po smrti Zelenkova otce a byla napsána pro pohřební obřady, které se na přání skladatele konaly v Drážďanech. Pro konkrétní verše z určitých žalmů používali skladatelé tohoto období, Zelenku nevyjímaje, téměř identická schémata zhudebnění. Jedná se o uzavřené dramatické epizody, tzv. scény, které najdeme na zcela určitých místech zhudebněných textů a které jsou provázeny řadou různých, spolu těsně souvisejících prvků. V Zelenkových žalmech k nim patří dlouhé pauzy a ztišení, proměny tempa a metra, používání stile concitato, krátké fugované expozice či kumulace překvapivých harmonických postupů.

Zelenkovy žalmy jsou zaevidovány v katalogu hudební sbírky drážďanské dvorní kaple jako „33. Psalmi. insieme“, ale už v roce 1765, kdy katalog vznikl, se z původních 33 skladeb zachovalo bohužel jen 23. Ačkoliv kdysi byly k dispozici ke každé partituře i sety provozovacích partů, dnes v depozitu Zelenkova hudebního odkazu v Saské zemské státní a univerzitní knihovně v Drážďanech z velké části chybějí. Bývá zvykem klást Zelenkova největší díla do období buď počátku dvacátých let 18. století nebo do závěrečné fáze jeho života, kdy vznikl poslední nedokončený cyklus šesti mší. Nové zhodnocení Zelenkových nešporních žalmů přesto ukazuje, že druhá polovina dvacátých let nebyla jen obdobím, kdy psal každodenní užitkovou hudbu jako na běžícím pásu. Právě naopak, i tato doba byla v tvorbě Jana Dismase Zelenky obdobím výjimečných uměleckých hodnot.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 161
Rok vydání: 2015
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/jan-dismas-zelenka--psalmi-vespertini-i/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jan-dismas-zelenka--psalmi-vespertini-i/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: