Jan Dismas Zelenka: Psalmi Varii Separatim Scripti

Kód: 165D
Akce
223 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tyto kompozice pocházejí ze čtvrtého, závěrečného cyklu žalmů zhudebněných Janem Dismasem Zelenkou. Předchozí tři cykly zahrnují třiatřicet žalmů a Magnificat určených pro nešpory. Zápisy pod hlavičkou Psalmi Vespertini totius anni ukazují, že těchto třiatřicet nešporních skladeb bylo po dobu více než tří let koncipováno ve třech cyklech určených pro královskou kapli zasvěcenou Nejsvětější Trojici. S jistotou předpokládáme, že se jednalo o dobře promyšlený záměr. Žalmy tohoto závěrečného cyklu v sobě nemají žádný takový plán nebo účel. Podle zapsané hlavičky Psalmi varii: J. D. Z: Separatim Scripti se zdá, že tato skupina představuje doplňková díla složená při různých příležitostech. Poslední z nich bylo dokončeno neznámo kdy, jistě však po polovině roku 1730. Cyklus zahrnuje vedle nejdelších a nejbrilantnějších Zelenkových žalmových kompozic i velmi jednoduché skladby, které jsou nepochybně určeny pro mladé české zpěváky a instrumentalisty z dvorní církevní kapely. Na druhé straně delší virtuózní díla musela být skládána pro zpěváky a instrumentalisty proslulé drážďanské Hofkapelle.

Později, pravděpodobně v první polovině třicátých let, Zelenka zanesl mnohé ze svých žalmových skladeb ještě do jiného katalogu. Nadepsán jednoduše Psalmi varii, obsahuje tento pozdější korpus jak jím shromážděná díla jiných skladatelů, tak různé položky z Psalmi varii: J. D. Z: Separatim Scripti (je ale důležité, že se zde nenachází nic z Psalmi Vespertini totius anni). Do Psalmi varii jsou zahrnuty pouze žalmy a chvalozpěvy předepsané pro nedělní nešpory: Dixit Dominus (devět zhudebnění), Confitebor tibi Domine (devět), Beatus vir (třináct), Laudate pueri (šestnáct), Laudate Dominum (šest) a chvalozpěv Magnificat (deset). Z toho se dá vyvodit, že Zelenka převzal zodpovědnost za řízení hudby při pravidelných nedělních nešporách v drážďanské královské katolické kapli.

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 165
Rok vydání: 2018
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/jan-dismas-zelenka--psalmi-varii-separatim-scripti/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jan-dismas-zelenka--psalmi-varii-separatim-scripti/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: