Jan Dismas Zelenka: Il diamante, Serenata

Kód: 151
370 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
25.4.2024
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mluvíme-li o pozdním díle Jana Dismase Zelenky, máme zpravidla na mysli jeho fascinující poslední mše, oratoria či litanie, které dnes již doznaly zasloužené pozornosti a uznání. Chrámová hudba byla ostatně vždy hlavní oblastí tvorby tohoto skladatele. Mezi jeho pozdní skladby však patří i Serenata ZWV 177 z roku 1737, kterou nyní díky nedávno objevenému tištěnému libretu známe i pod názvem Il Diamante. Jedná se pravděpodobně o poslední z mála světských vokálních skladeb, jež Zelenka napsal pro drážďanský dvůr, a tedy o dílo, které završuje hudebně-dramatickou linii skladatelovy tvorby.

Il Diamante je jediným známým Zelenkovým příspěvkem k žánru serenaty. Šlo obvykle o vokálně-instrumentální skladby na italský text nacházející se někde mezi kantátou a operou. Skladatel plně využil bohaté možnosti, jaké mu nabízeli proslulý orchestr a vynikající zpěváci, zhudebnění je brilantní a odvážné a zároveň velmi náročné pro hudebníky. Rytmická pestrost a nápaditost stejně jako bohatost orchestrálního doprovodu, to vše jsou znaky Zelenkova značně originálního hudebního stylu. Zároveň zde serenata vybočuje z konvencí daného žánru, což je patrně - podobně jako například v jeho pozoruhodných triových sonátách – jednou z příčin, proč tolik fascinuje současné posluchače.

Doplňkové parametry

Kategorie: Hudba
Hmotnost: 0.13 kg
Nosič: CD
Katalogové číslo: 151
Rok vydání: 2009
Digitální verze: cs:https://521423.myshoptet.com/jan-dismas-zelenka--il-diamante--serenata-digitalni-produkt/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jan-dismas-zelenka--il-diamante--serenata-digitalni-produkt/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: