Jakub Jan Ryba: Stabat Mater

Kód: 162
270 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
25.7.2024
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z více než stovky skladeb, které Ryba Plzni věnoval, vyniká latinské oratorium Stabat mater z roku 1805 – vrcholné a možná nejzávažnější dílo jeho tvorby. Skladba, která vyniká skvělou instrumentací, byla určena pro vyspělý plzeňský kůr s vynikajícími pěvci a hudebníky, s jehož vysokou interpretační úrovní Ryba počítal. Podle Rybových vlastních slov bylo zkomponováno za 6 týdnů právě v době, kdy „zápasil se svým obyčejným neduhem“. I když neznáme přesné projevy Rybovy nemoci, která byla patrně psychického rázu, můžeme předpokládat, že mu jeho změněný duševní stav umožnil dotknout se až samé hranice vlastních kompozičních možností. Zůstane paradoxem, že se toto monumentální duchovní dílo dosud nedočkalo četnějších provedení. Jeho notový materiál byl vydán až v roce 2015 a o rok později vzniká tato jeho vůbec první veřejnosti dostupná nahrávka.

Sekvence Stabat mater s největší pravděpodobností oslovovala Jakuba Jana Rybu velmi naléhavě, proto na rozdíl od většiny skladatelů své doby zhudebnil tento text hned třikrát. Dvakrát tak učinil na český překlad a roku 1805 zkomponoval rozsáhlé a náročné Stabat mater pro soprán, alt, tenor, bas, smíšený sbor a orchestr na latinský originál. Celá kompozice je zajímavá stylistickou diverzitou využívající veškeré výrazové prostředky od dědictví pozdního baroka, přes řeč vyspělého klasicismu až po raně romantické výboje. Neobyčejně zajímavá je instrumentační pestrost, s jakou skladatel vybavuje její jednotlivé části.

Doplňkové parametry

Kategorie: Hudba
Hmotnost: 0.13 kg
Nosič: CD
Katalogové číslo: 162
Rok vydání: 2016
Digitální verze: cs:https://521423.myshoptet.com/jakub-jan-ryba--stabat-mater-digitalni-produkt/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jakub-jan-ryba--stabat-mater-digitalni-produkt/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: