Jakub Jan Ryba: Concertos

Kód: 169D2
270 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
25.7.2024
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kompaktní disk s Rybovou instrumentální hudbou přináší v kontextu jeho tvorby úplně nový pohled na jeho skladatelskou osobnost. Dominantní část jeho kompozičního odkazu je tvořena duchovní hudbou, jejíž tvorbě zasvětil většinu svého aktivního života. Tato část jeho tvorby se dochovala, vzhledem k mnoha existujícím dobovým opisům, na nejrůznějších chrámových kůrech či v klášterech. Jeho instrumentální hudba takové štěstí neměla a většina z toho, co pro nástroje napsal, je bohužel nenávratně ztracena. Koncert pro violoncello a orchestr C dur byl prvotní inspirací pro tuto desku a zůstal dominantou celkové dramaturgie.

První uvedení Koncertu pro violoncello a orchestr C dur se uskutečnilo na jaře roku 2019 na Festivalu Jakuba Jana Ryby, kde se bezprostředně po koncertu konala beseda s umělci. Zde také poprvé zazněla myšlenka prvního flétnisty Komorní filharmonie L‘Armonia Terrena Jaroslava Pelikána, že violoncellový koncert, zejména jeho první věta, pro něj reprezentuje filozofickou disputaci samotného Ryby (sólové violoncello) s přáteli (řada netematických sólových vstupů flétny, hoboje, klarinetu, fagotu, violy), které však v Rožmitále neměl. Tato absence v jeho životě nebo chcete-li jakýsi přetlak, pravděpodobně vyústil v kompozici tohoto díla.
Dramaturgii CD pak doplňuje dvouvětý Koncert pro lesní roh a orchestr in Dis. Ten představuje Rybu v úplně jiném světle, jako autora schopného na malé ploše vyjádřit hudbou řadu nálad, jejich odstínů a rozdávat jejím prostřednictvím radost podobně přímočaře jako jeho velký vzor Wolfgang Amadeus Mozart. Vzpomeňme na Rybovo okřídlené úsloví „Co jde od srdce, jde k srdci”. Kontrastní nálada instrumentálních koncertů vyústí do taneční suity Cassatio in C. Narozdíl od běžné dobové praxe je však tato šestidílná skladba nabita espritem a smyslem pro hudební vtip na obdobně vysoké úrovni, jakou známe například od Josepha Haydna.

Doplňkové parametry

Kategorie: Hudba
Hmotnost: 0.13 kg
Nosič: CD
Katalogové číslo: 169
Rok vydání: 2020
Digitální verze: cs:https://521423.myshoptet.com/jakub-jan-ryba--concertos-digitalni-produkt/~en:https://521423.myshoptet.com/en/jakub-jan-ryba--concertos-digitalni-produkt/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: