Bejamin Britten; Arvo Pärt: Choral Works

Kód: 155D
Akce
223 Kč
Ihned ke stažení
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Benjamin Britten byl zásadní postavou anglické hudby celého 20. století a patřil mezi nejvýraznější skladatele své doby. Jedním z jeho nejslavnějších děl je cyklus A Ceremony of Carols, op. 28, pro vysoké hlasy a harfu. Záhy si získaly velkou oblibu, zařadily se mezi nejvýznamnější anglická sborová díla a patří mezi skladatelovy nejhranější kompozice. Jejich obrovský úspěch vedl k tomu, že si vydavatelství Boosey & Hawkes vyžádalo úpravu celého cyklu pro smíšený sbor. Jako textová předloha byly použity tradiční anglické texty nejrůznějších koled, pocházejících ze 14. až 16. století. Působivého účinku Britten dosahuje pozoruhodně jednoduchým hudebním jazykem, střízlivou neoklasicistní fakturou a detailní prací se zvukem i vyjádřením emocí. Kromě vokálních částí cyklus obsahuje také jedinečné Interlude pro sólovou harfu, kde je skvěle využito zvukových možností tohoto nástroje i v těch nejjemnějších dynamických odstínech.

Síla Brittenovy osobnosti byla velkou inspirací pro mnoho dalších komponistů. Jedním z nich je taktéž estonský hudební skladatel Arvo Pärt (* 1935). Hymnus Salve Regina pro smíšený sbor a varhany byl zkomponován pro katedrálu v německém Essenu, kde také poprvé zazněl při slavnostní mši 22. května 2002. Jednohlasý chorální zpěv se střídá s homofonními i polyfonními částmi, které vzájemně propojují varhanní plochy. O poznání rozdílné jsou pak Dvě ukolébavky pro zpěv a klavír či ansámbl. Jsou určeny pro vánoční čas a kromě příslovečného svátečního klidu na nich zaujme také jejich melodika, jejíž původ můžeme hledat v tradiční estonské lidové hudbě. Staré runické zpěvy, pocházející ještě z pohanských dob raného středověku, se tu totiž mísily s kulturou křesťanskou i slovanskými zvyky. Právě tak i Pärtovy Wiegenlieder v sobě nesou stopy tohoto dávného dědictví. Díky tomu můžeme na těchto ukolébavkách, drobných a zároveň mistrovských dílech, obdivovat onu půvabnou melodiku s trochou nostalgického nádechu vzdálených časů a příjemným vánočním klidem. 

Doplňkové parametry

Kategorie: Digitální produkty
Nosič: digitální verze
Katalogové číslo: 155
Rok vydání: 2011
Fyzický nosič (CD): cs:https://521423.myshoptet.com/bejamin-britten--arvo-part--choral-works/~en:https://521423.myshoptet.com/en/bejamin-britten--arvo-part--choral-works/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: